Radiátory a ako sa vyznať v niektorých typoch porúch

Radiátory, pokiaľ sú kúpené v profesionálnej predajni od certifikovaného výrobcu, nepatria medzi nijako zvlášť poruchové systémy. Tohto názoru je aj väčšina majiteľov radiátorov, a tak len málokomu napadne aké typy porúch by už len pri nich mohli nastať. Ak však dôjde u vás doma k tejto neštandardnej situácii, predstavíme si niekoľko najčastejšie sa vyskytujúcich typov porúch a čo môžete ako vlastník bytu či rodinného domu v tom momente robiť pre ich odstránenie.

termostat

Radiátory a čo nás môže pri nich zaskočiť

Ako sme už načrtli vyššie, poruchovosť je v pomerne uspokojivých číslach, ak už však k nejakej dôjde, neraz je problémom hluk pochádzajúci z vykurovacej sústavy a aj zo samotných radiátorov. Tento stav môže neraz vzniknúť po realizácii hydraulického vyregulovania. Problémov so zvýšenou hlučnosť je následne niekoľko, pričom v praxi sa možno stretnúť aj s ich kombináciami. Jedným z nich je šumenie ozývajúce sa z radiátorov a rozvodov. Príčinou tohto hluku je zvýšená prítomnosť vzduchu vo vode určenej na vykurovanie. Ak máte v záujme lokalizovať toto miesto vzniku hluku, najpravdepodobnejšie to bude tam kde dochádza k nadmernej zmene tlaku vykurovacej vody. Nedochádza však len k zmene tlaku tejto vody, ale i prudkej expanzii vzduchových bublín, ktoré majú za následok vznik tzv. šumenia. Takto vzniknutý hluk sa voľne pohybuje po celej vykurovacej sústave, ktorej koncovými bodmi sú práve radiátory. Vlastníci bytov môžu byť týmto obťažovaní a častokrát sú radiátory na najvyšších poschodiach aj trvale zavzdušňované.

radiátor

Máte problémy s pískaním radiátorov? Áno, aj tento problém je pomerne častý a väčšinou je charakteristický prenikavým hlukom v krátkych intervaloch. Sprievodným javom môže byť súčasne rytmické klepanie, ktorého miestom vzniku je termostatický ventil alebo iná regulačná armatúra. No a prečo vlastne dochádza k písaniu? Dôvodom je nevyhovujúca úroveň tlaku v rámci vykurovacej sústavy a túto chybu môžeme zovšeobecniť na nutnú opravu hydraulického vyregulovania. Pokiaľ teda v bytovom dome nemáte práve profesionálneho kurenára, je nevyhnutné kontaktovať špecializovanú firmu.

V praxi nie často sa vyskytujúcou poruchou je žblnkanie radiátorov, no ak vás trápi, má zrejme najjednoduchšie riešenie z uvedených. Dôvodom je výskyt veľkých vzduchových bublín a vyriešiť sa dá tak, že radiátory budú mať iný spád alebo montážou odvzdušňovacieho ventilu.

Rôzne druhy kvalitných radiátorov nájdete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.