Podľa čoho vybrať hernú počítačovú zostavu

V prípade výberu herného počítača je nutné dbať na niektoré najdôležitejšie parametre. Ktoré to sú?

Podľa čoho vybrať herný počítač

U hernej počítačovej zostavy je jednoznačne najdôležitejším parametrom jej výkon a vyváženosť jednotlivých komponentov. Sú to:

Grafická karta

U herného počítača je zásadná predovšetkým grafická karta. Používatelia, ktorí chcú to najlepšie na trhu, si obstarávajú grafickú karty zo série GeForce GTX, menej náročným hráčom budú stačiť aj grafické karty GeForce GT, ktoré sú lacnejšie.
U konkurenčného AMD môžete siahnuť po grafických kartách Radeon RX Vega alebo Radeon RX, čo sú opäť grafickej karty lacnejšie. Kvalitné ako GeForce od NVIDIA sú porovnateľné.

Obrázek3

Procesor

Súčasné počítače sú osadené procesormi značiek Intel alebo AMD. Dnes sú už rovnocenné a nedá sa tak povedať, že jedna nich by bola kvalitnejšia.
Preferovať by ste mali u herného PC predovšetkým procesory so štyrmi až šiestimi jadrami. Viacmenej na vás je či, zvolíte procesory Intel Core i5 alebo i7, prípadne alebo AMD, kde sú vhodné radu Phenom X4 alebo X6.

RAM

Štandardom súčasných zariadení je najmenej 8 GB RAM. V prípade, že patríte k náročným užívateľom, voľte 16 GB RAM. Ak môžete si dovoliť viac investovať, chybu neurobíte ani s pamäťou 32 GB.

Pevný disk

Hráčom sa skôr odporúča zvoliť kombináciu SSD a klasického HDD. SSD sa postará o rýchlu prácu so systémom a na pevný disk si môžete pohodlne odložiť všetky dáta, pretože ponúkne dostatok kapacity.
Môže vám tak stačiť aj základné SSD s kapacitou 256 GB. K tomu pridajte 1 TB otáčkový disk, ktorý by však mal disponovať 7200 otáčkami, nie menej, inak bude príliš pomalý.

Obrázek4

Herný monitor

Najmenšie monitory majú veľkosť 22 palcov, odporúča sa však pre pohodlné hranie najmenej 24 palcov. Dnes už bežné by malo byť Full HD rozlíšenie, teda 1920 x 1080 pixelov. V prípade, že sa rozhodnete pre väčší monitor s uhlopriečkou nad 27 palcov, už vám ale nemusí stačiť rozlíšenie Full HD. Lepšiu službu vám urobí 4 K rozlíšenie, čo je 3840 x 2160 pixelov.
U herných monitorov je podstatná aj ich odozva, ktorá určuje plynulosť zobrazenia. Čo sa odozvy týka, za akýsi základ sa považuje 120 Hz. Za priemer pre náročnejších hráčov potom hodnota 144 Hz. Najlepšie monitory disponujú odozvou 240 Hz.

Klávesnica

Hernú klávesnicu zvyčajne charakterizuje zvýšená odolnosť. Ďalej je predovšetkým podstatné, čo od klávesnice očakávate navyše. Ergonómia písania môže byť v tomto segmente na veľmi dobrej úrovni, ak tak plánujete klávesnicu využívať aj pre častejšie písanie, kúpte si tú s mechanickými spínačmi.
Herné klávesnice bývaju vybavené aj prídavnými makro tlačidlami, ktorá slúži pre nastavenie rýchlych volieb vo vašej hre. N-Key Rollover technológia zaisťuje spoľahlivé stlačení niekoľkých tlačidiel naraz. Z ďalších funkcií sa vám bude hodiť aj podsvietenie, ktoré by malo byť regulovateľné.

Obrázek5

Myš

U myši je podstatný predovšetkým ergonomický úchop a tiež dostatočná citlivosť. Tá sa určuje v DPI. Za použiteľné minimum je považované 4000 DPI. Ruka v ruke s rozlíšením ide technológie snímača, laserovej myši v porovnaní s tými optickými ponúknu práve vyššie DPI. Aj myši majú možnosť programovateľných tlačidiel, čo môže byť užitočné napríklad pri hraní stratégií.
Rozhodovanie medzi drôtovou a bezdrôtovou myšou by malo ovplyvniť najmä to, že drôtové myši majú spravidla veľmi dobrú odozvu, ale sú lacnejšie. Pokiaľ ale nechcete, aby sa vám na stole plietol kábel, voľte k počítaču na hry bezdrôtovú myš. Viac na inComputer.sk.