Pudel- pes do voza aj do koča

História plemena
 
Pudel nebol pôvodne vyšľachtený ako spoločenské plemeno, ktorým je dnes. Išlo o pracovného psa, ktorý mal slúžiť na vyťahovanie zastrelenej zvery z vody. Jeho dlhá kučeravá srsť, sa však časom ukázala ako problém. Pudle sa totiž neraz pri love utopili, pretože mokrá srsť bola tak ťažká, že ich doslova stiahla ku dnu. Strihanie neprichádzalo do úvahy, keďže poľovnícky pes, musí byť v prvom rade praktický. Kučery až po zem, však ohúrili nóbl paničky, a tak sa z pudla stalo spoločenské plemeno.

pudl
 
 
Vlastnosti plemena
 
Ak chceme pudla pochopiť čo najlepšie, je potrebné brať do úvahy vznik tohto plemena. Keďže išlo o pracovné plemeno, pri šľachtený bol dôraz kladený najmä na inteligenciu a poslušnosť. Inteligencia pudla je zrovnateľná s nemeckým ovčiakom, ktorý je všeobecne považovaný za najchytrejšie psie plemeno. Podľa niektorých štatistík, sa pudle umiestnili dokonca pred vlčiakmi. Vernejšieho psa asi nenájdete. Ak si raz s týmto psom vytvoríte puto, nič na svete ho nepretne. Pudle sú extrémne obratné, šikovné a majú tiež veľmi silný ochranársky pud. Na druhej strane však ide o mierumilovné povahy, ktoré neublížia ani muche.

černý pudl
 
Pes do voza i do koča  
 
Nad pudlom, by ste sa mali zamyslieť vtedy, keď hľadáte psa do voza i do koča. Pre vysokú inteligenciu a schopnosť učiť sa všetko nové, môžete s pudlom behať canicross, agility, venovať sa dogdancingu, či akémukoľvek  inému športu. Vyslovene vhodné sú tie, ktoré sa vykonávajú vo vode, napríklad vodná záchrana, keďže ide o plemeno vyšľachtené na prácu v takomto prostredí. Pokiaľ však hľadáte skôr partnera, ktorý si s vami pozrie večer film a bude spať v posteli, pudel sa veľmi rád prispôsobí aj takémuto životu. Hovorím o ideálnom psovi k deťom, a pokojne i starším ľuďom. Mnoho zástupcov tohto plemena vykonáva aj canisterapiu, práve vďaka ich úžasnej a mierumilovnej povahe.

hnědý pudl
 
Prispôsobí sa aj veľkosťou
 
Poznáme štyri verzie plemena. Najmenší je pudel trpasličí, niekedy nazývaný aj toy pudel. Jeho výška v kohútiku je maximálne 25 centimetrov. o čosi väčší je malý pudel, za ním nasleduje stredný a na konci je pudel kráľovský. V poslednom prípade hovoríme už o pomerne veľkom psovi. V kohútiku dorastá do výšky 60-61 cm a váži okolo dvadsiatich až dvadsiatich piatich kilogramov.