Ako správne umývať auto počas zimy

Posypová soľ, mráz, sneh, vlhkosť a striedanie teplôt. To všetko dá laku, ale i ostatným vonkajším častiam auta poriadne zabrať. Ak mu počas zimy nevenujete trošku zvýšenú pozornosť, na jar môže vaše vozidlo vyzerať pokojne i o päť rokov staršie.

myčka uat
 
Jazda na vozovke, ktorá je pokrytá vrstvou roztopeného snehu a posypovej soli, značne poškodzuje nielen lak, ale i všetky plastové a gumené časti auta. Počas zimy, by ste preto mali v prvom rade pravidelne navštevovať umývačku áut. Auto sa môžete pokúsiť vyčistiť aj doma na záhrade, avšak v mínusových teplotách, to nebude také ľahké.
 
Umývanie auta počas zimy sa od toho letného trošku odlišuje. Vozidlo by sme nemali umývať, ak sa vonkajšie teploty pohybujú hlboko pod bodom mrazu. Spôsobili by ste si viac škody ako úžitku. V nepriaznivom, studenom a príliš veternom počasí, sú dokonca umývačky väčšinou zavreté. Nájdu sa však i podnikatelia, ktorí čakajú na neskúsených vodičov. Ak svoje auto v takomto počasí namočíte, ihneď ako vyjdete z vykurovaného priestoru umývačky, vám primrznú stierače, dvere, okienka, spätné zrkadielka a problém môže nastať aj so zámkami. Tie sa takto môžu poškodiť aj na trvalo. Navyše trpí aj lak. Ak v priebehu pár sekúnd zamrzne a následne odmrzne, môže sa začať lúpať a praskať. Preto radšej počkajte na teplejšie dni.
 
Ak chcete, aby lak na vašom aute vyzeral pekne aj po zime, mali by ste navštíviť umývačky áut, kde máte možnosť auto umyť ručne.Kombinácia soli a kief, totiž laku neurobí dobre, ale práve naopak. Nezabudnite ani na podvozok a pneumatiky, ktoré je potrebné od uschnutej posypovej soli a malých kamienok poriadne umyť.

mytí aut
 
V domácich podmienkach môžete pre svoje auto taktiež niečo urobiť.Lak sa stane odolnejším voči špine a popraskaniu, ak ho pravidelne navoskujete. Túto aktivitu môžete vykonávať v teplej garáži, takže pred jazdou na chladnom vzduchu, bude môcť vosk poriadne uschnúť. Ak by ste si ho nechali navoskovať v umývačke áut, vosk by na chladnom vzduchu najskôr iba popraskal.