Na čo si dávať pozor pri kreditkách?

Kto z nás by rád zažil život bez dlhov a života od výplaty k výplate? Realita je však častokrát iná a pre väčšinu Slovákov je to každodenná realita. Aby sme pokryli nedostatok financií pred výplatou alebo uhradili nepredvídateľné výdavky, často siahame po bankových produktoch ako pôžička alebo kreditná karta. Kým tá prvá má dané časové obdobie a relatívne nízky úrok, kreditné karty, ak si nedáme pozor, nás môžu často posunúť do finančného kolotoča, z ktorého sa iba ťažko dostať.

kreditní karta
 
Kreditné karty sú bankovým produktom, ktorým v dnešnej dobe disponuje väčšina Slovákov. Tieto karty majú veľa výhod a atraktívne je bezúročné obdobie, väčšinou 30 až 50 dní. To znamená, že ak požičanú sumu splatíme v danom období, nebude nám účtovaný žiaden úrok. Kvôli tomu je tento produkt u ľudí populárny naproti pôžičke, ktorá niekoľko percentný úrok. Sú kreditky dobrá voľba alebo je lepšie sa im vyhýbať? Samozrejme, v ideálnom svete by sme sa mali vyhýbať akýmkoľvek situáciám, ktoré nás zadlžia. V dnešnej situácií je to ale takmer nemožné, najmä ak nám vyskočia nepredvídateľné výdavky, napríklad ak sa pokazí práčka. Ak už teda máme kreditnú kartu, ako ju používať aby sme sa vyhli možným problémom?

  1. Zistite si dĺžku bezúročného obdobia. Tým získate prehľad o tom aký čas máte na vyplatenie celej požičanej čiastky aby ste sa vyhli prípadným úrokom.
  2. Zistite si výšku úrokov. Ak nie ste schopní celú čiastku vrátiť v bezúročnom období, je potrebné vedieť aké úroky vám banka bude účtovať. V tomto prípade je lepšie si dopredu zvážiť či sa vám viac neoplatí pôžička, ktorá má väčšinou nižšie úroky ako kreditná karta. Väčšie investície pohybujúce sa v tisíckach eur ako auto je preto lepšie riešiť úverom.
  3. Nezabudnúť na to, že kreditka je forma úveru. Niekedy je ľahké zabudnúť, že kreditná karta je tiež úver a prípadné vyhýbanie sa pravidelným splátkam negatívne ovplyvní bonitu dlžníka a schopnosť získať úver v budúcnosti.

 peněženka

Kreditky, ak sa užívajú s rozumom a sú splatené počas bezúročného obdobia nám môžu pomôcť v situáciách keď urýchlene potrebujeme zaplatiť neočakávané účty. Pred tým ako použijeme tieto karty je potrebné riadne si preštudovať podmienky a riziká s nimi spojené aby sme sa vyhli finančným problémom.