Kde sa vzalo, tu sa vzalo a bolo LED svetlo

LED panely LED PRODUKT, žiarovky, pásiky a iné vychýtavky, ktoré dnes patria k úplne normálnym veciam v našich domácnostiach, boli objavené už v prvej polovici šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Tejto pokrokovej technológii môžeme vďačiť pánovi Nickovi Holoniakovi junirovi.

Svietiaca lampa čierne farby na tehlovej stene.jpg

Zopár čísel na začiatok
LED diódy patria asi k tým najúspornejším veciam, ktoré môžeme vo svojom príbytku mať. Vedeli ste o tom, že jedna žiarovka, v porovnaní s tou obyčajnou, ušetrí za rok niečo okolo osemdesiat percent elektrickej energie. Väčšina týchto drobných „zariadení“ vydrží svietiť viac ako štyridsať tisíc hodín. To znamená, že diódy nemusíte meniť trikrát ani dvakrát do roka. To sa odzrkadlí na vašich účtoch, no vďačná bude aj matka príroda.
Ako dlho vám jedna žiarovka či panel vydržia svietiť bez výmeny sa síce nedá povedať úplne presne, no priemerne to vyzerá asi takto:

Ak by ste nechali LED žiarovku svietiť celý deň aj noc, a to po celý týždeň, nemuseli by ste ju meniť približne dva a pol až tri roky. Ak si však vezmete do úvahy, že svetlo asi zhasínať budete, je to omnoho dlhší čas.

Dióda, ktorá vyžaruje svetlo
Skratka LED pochádza z anglických slov Light – Emitting Diode. Tie v preklade znamenajú, veľmi logické, pomenovanie, a to dióda vyžarujúca svetlo. V slovenčine sa môžete taktiež stretnúť s názvom elektroluminiscenčná dióda.

Zasvietená lampa na poličke v tmavej miestnosti.jpg

Rusko – americká spolupráca nám dala svetlo
Prvotný výskum zameraný na LED technológiu, má na svedomí ruský vedec Žores Ivanovič Alfiorov. Tento však nedotiahol do úplného konca. Prvú LED žiarovku, skonštruoval v roku 1962 americký vedec, ktorého sme spomenuli už na začiatku, Nick Holonyak.
O trochu neskôr vstúpil do hry japonsko-americký vedec a profesor Šúdži Nakamura. Ten sa postaral o ďalší vynález, za ktorý by sme mali byť obzvlášť vďačný, a to modrú LED diódu.