Nočná mora menom pohovor

Nervozita pred pohovorom nie je na mieste. Vaša duševná pohoda a sebadôvera budú tromfom. Sú síce profesie kedy si vopred musíte naštudovať zopár vecí, či už o firme, alebo technológiách. Ale vo väčšine prípadov je zárukou úspechu, keď sa cítite v pohode, nie ste vystresovaný, ale je zároveň vidieť, že o danú prácu stojíte.
Dôležité pri pohovore je, aby ste vedeli čo máte uvedené v životopise a vedeli súvisle porozprávať o svojich predchádzajúcich pracovných skúsenostiach. Trochu prikrášlenia nikdy nezaškodí.

psaní

Zopár základných údajov o firme, v ktorej chcete pracovať je tiež na mieste. Minimum o histórii, úspechoch podniku a novinkách potešia každého vedúceho pracovníka.
Čo očakávate od danej pozície, o ktorú sa uchádzate? Máte predstavu o tom, čo budete robiť? Aj toto by ste si mali pred pohovorom premyslieť a prípadne zistiť informácie na internete.

Ak ste uviedli v životopise, že rozprávate cudzími jazykmi, majte pripravené všetky predchádzajúce body aj v daných jazykoch.
Na pohovor by ste celkom určite nemali meškať, príchod 10 minút pred akciou bude pre vás prínosom. Môžete si v kľude prezrieť prostredie, prípadne aj pracovníkov  vo firme, či zbehnúť sa upraviť na toaletu.
Svoje oblečenie by ste mali prispôsobiť ponúkanej pozícii a firme. Samozrejmosťou je prirodzený make up u žien, jemná vôňa, čisté oblečenie a obuv.
Pri prvom kontakte s pracovníkom, ktorý vám podá ruku, je potrebné pôsobiť ležérne a sebavedome, stisk ruky je pevný a pri predstavovaní sa pozrieme priamo do očí.  Nechajte druhého povedať celú otázku, odpovedajte čo najjednoduchšie, nezabudnite na všetky pracovné skúsenosti súvisiace s ponúkanou profesiou.
Na záver majte vždy pripravené svoje vlastné otázky o firme (pracovná doba, benefity, možnosti rozvoja, odmeňovanie atď.).

student

Ktoré otázky bývajú najčastejšie kladené na pohovore? Iste by ste si mali pripraviť odpovede na tieto otázky:
Prečo ste odišli, či chcete odísť z vašej práce? Na túto otázku si pripravte diplomatickú odpoveď a nikdy sa nesťažujte na pomery vo firme, šéfa, či kolegov.
Aké sú vaše kladné a záporne stránky? Odpovedajte pravdivo, zbytočne nezveličujte, ale snažte sa vypichnúť také kladné vlastnosti, ktoré od vás budú očakávať na danej pozícii, mali by ste mať pripravené aspoň 4 dobré stránky a maximálne dve zlé.
Prečo by sme mali vybrať na danú pozíciu práve vás? Majte prehľad o danej pozícii, vypichnite vaše vedomosti a skúsenosti, ktoré vás predurčujú byť tým správnym človekom.
Keď sa vám predsa len nepodarí dané miesto získať, tak nezúfajte. Človek sa učí celý život a keď si spätne premietnete celý pohovor, možno sami pochopíte, kde ste spravili chybu a čomu by ste sa mali na ďalšom pohovore vyvarovať.