Populárna polenta- zdravšia alternatíva krupice alebo kalorická bomba?

Polenta sa do našich končín dostala z Talianska. V minulosti šlo o pokrm tých najchudobnejších vrstiev. Dnes sa stala neoddeliteľnou súčasťou modernej gastronómie. je dokonca pokladaná za vyslovene nóbl potravinu, o čom svedčí aj vyššia cena. V slovenčine ju vieme pomenovať aj o čosi menej atraktívnym názvom, pretože v skutočnosti ide o kukuričnú kašu. Polenta je v podstate to isté, ako naša klasická krupica. Je však dobrou voľbou pre ľudí trpiacich alergiou na lepok, pretože je prirodzene bezlepková, čo sa o normálnej krupici povedať nedá.

jídlo
 
Vyberajte dôkladne
 
V obchodoch dostanete viacero druhov polenty. Do prvej kategórie patrí klasická a instantná kukuričná kaša. Príprava druhej spomínanej trvá samozrejme omnoho kratšie. Druhou kategóriou je polenta vyrobená z celých zŕn aj so šupkami, alebo tých očistených. Prvý druh je omnoho lepší, pretože podobne ako celozrnná múka, alebo pečivo, obsahuje viacero výživných látok.
 
Polenta a zdravie
 
Čo sa týka zdravia, názory na tento pokrm sú odlišné. niektorí tvrdia, že ide o zdravú potravinu, iní sú zas presvedčení, že ide o kalorickú bombu. Názor si musíte urobiť sami. V tom vám môžu pomôcť nasledujúce informácie.
 
100 gramovpolenty obsahuje
Deväťdesiat kalórií
Sto miligramov sodíka
Štyridsať miligramov draslíka
Dva gramy bielkovín
Vysoký obsah sacharidov
Nízky obsah tukov
Vitamíny- 100 gramovuvarenej polenty, pokryje približne šesťdesiat percent železa a tri percentá vápnika z dennej odporúčanej dávky. Obsahuje tiež vitamín A a niektoré vitamíny skupiny B.

kukuřice
 
Ako si kukuričnú kašu pripraviť
 
Príprava kukuričnej kaše nie je vôbec náročná. do hrnca nalejete vodu, ktorú osolíte. Keď začne vrieť, prisypete polentu a varíte až do zhustnutia. Ak dodržíte správne pomery vody a krupice, nebudete ju musieť zlievať. Je to približne tristo gramov na liter vody. Buďte opatrní, aby sa vám nepripálila. Preto je potrebné, aby ste ju neustále miešali.
V prípade instantnej kaše, je postup prípravy rovnaký, zaberie vám však omnoho menej času.