Pozor pri sťahovaní aplikácií

Fragmentácie systému, resp. zmiešané uloženie súborov a aplikácií na úložiísk je jedným z väčších problémov platformy Android. Najväčšie hrozby znamenajú škodlivé softvéry. Malware sa obvykle dostane do zariadení Android cez aplikácie, ktoré ich obsahujú. Platformy iOS sú menej ohrozené; používatelia Android však majú možnosť inštalovať aplikácie aj z neznámych zdrojov, preto malware sa nevyhne ani oficiálnemu obchodu Google Play. Kontrola novo pridaných aplikácií je stále na nedostatočnej úrovni, často Google nestíha odobrať nahlásené aplikácie. Lukaš Štefanko‏ zo spoločnosti ESET, špecialista na identifikáciu malware zverejnil 13 aplikácií na Twitter, ktoré sú v skutočnosti malwarom.

android
 
Tieto aplikácie majú cez 561 tisíc stiahnutí. Aplikácie sú šikovne maskované ako populárne hry, pričom vydavateľom je Luiz O Pinto. Dve z nich patria medzi trendy aplikáciami. Po prvom spustení si skryjú svoju ikonku v zozname aplikácií. Následne začnú sťahovať ďalšie AOJ súbory a zobrazujú upozornenie, aby používateľ ich nainštaloval. Dolu písaných 13 aplikácií sú blokované, napriek tomu vyhnite sťahovaniu aplikácií od neznámych vývojárov:

 1. Car driving simulator; ikona –  zelené Lamborghini ukázané v meste z predu. Necelých 3,5 hviezdičiek.
 2. Extreme car driving simulator ; ikona –  bielé Lamborghini s modrými svetlami, naklonené z ľavej strany, v pozadí je mesto v púšti. 3 hviezdičiek.
 3. Extreme car driving simulator ; ikona –  žlté Bugatti, naklonené z ľavej strany, v pozadí je kamión v meste . Necelých 3, 5 hviezdičiek.
 4. Extreme sport car driving simulator; ikona –  žlté Lamborghini ukázaná naklonená z pravej strany v meste. Necelých 2,5 hviezdičiek.
 5. Hyper car driving simulator; ikona – čierne Bugatti chiron zozadu, dobieha modrého Bugatti Veyrona v meste. Necelých 3,5 hviezdičiek.
 6. Luxury cars SUV traffic ; ikona- žlté Audi q7, vedľa červené porsche cayman v meste s palmami. 3 hviezdičiek.
 7. Luxury car parking; ikona – čierny Lincoln navigator na parkovisku s tabuľkou P. Necelých 3,5 hviezdičiek.
 8. SUV city climb parking; ikona Mercedes-Benz G-Class AMG G 65 SUV  biely, parkovanie pred obchodom Necelých 3,5 hviezdičiek.
 9. SUV 4×4 driving simulator ; ikona – zelený jeep, v pozadí les s horami. 3 hviezdičiek.
 10. City traffic moto rac; ikona – červená motorka na piesku v meste, 3 hviezdičiek.
 11. Moto cross extreme; ikona – žltá motorka so zadaním kolesom vo vzduchu s modrou oblohou. 3 hviezdičiek.
 12. Firefighter – fire truck; ikona – červené Hasiaci nákladiak, v ľavom dolnom rohu preškrtnutý plameň. Necelých 2,5 hviezdičiek.
 13. Truck cargo simulator; ikona – nákladiak z vrchu, v pravom pruhu. Pozadie – ihličnatý les. Necelých 2,5 hviezdičiek.

 
počítač

Pod názvom aplikácií je uvedený autor Luiz O Pinto. Ak ste ich stiahli, nezabudnite si dať pre kontrolovať svoje zariadenia, aby ste predišli mnohým komplikáciám.

Posted in Nezařazené