Prevencia kŕčových žíl sa nezaobíde bez odborného vyšetrenia

Ako často by ste si mali nechať odborne skontrolovať žily na nohách? Ak nepatríte do žiadnej z rizikových skupín, ktoré si vymenujeme nižšie a ak neholdujete žiadnym neduhom, ktoré kŕčové žily spôsobujú alebo zhoršujú, tak minimálne raz za dva roky. Ak naopak do rizikovej skupiny patríte alebo holdujete rôznym škodlivým zlozvykom, tak by ste sa mali na cievne objednať minimálne raz do roka.
Muž v hnedých teniskách stojí v snehu.jpg

Kŕčové žily nemusí byť vidieť

Nespoliehajte sa na to, že ste si prečítali dva – tri články o kŕčových žilách, a tak ich viete zaručene identifikovať aj sami. V prvom rade, prejavy kŕčových žíl sú u každého iné. V rade druhom, niekedy ich nemusí byť ani vidieť. Takzvané vnútorné krčové žily, sa nachádzajú vo vnútri nôh, teda nevystupujú nad povrch pokožky. Odhalíte ich tak, že vám opuchajú nohy, môžu vás teoreticky aj bolieť, no niektorí ľudia nemusia pociťovať žiadne nepríjemné veci. Vyšetrenie pomocou ultrazvuku je teda nepochybne veľmi potrebné.

Rizikové skupiny, ktoré by mali k lekárovi zájsť každý rok

Dedičnosť
Kŕčové žily môže aj zdediť. Ide o takzvané nesprávne zloženie žilovej steny. Preto môže nastať horšia pevnosť stien ciev, v dôsledku čoho sa omnoho jednoduchšie poškodia – roztiahnu.
Nadváha
Takpovediac ťažké telo, doslova tlačí na vaše cievy, v ktorých vytvára vyšší tlak. Pre ľudí, ktorí sú štíhli a naraz priberú čo i len tri kilogramy, môže predstavovať riziko aj takáto nevinná nadváha.
Tehotenstvo
Svoju úlohu zohráva samotná váha tela, no aj hormonálne zmeny v tele ženy. svoje urobí aj to, že zväčšujúca sa maternica tlačí na panvu, a preto dochádza k horšiemu prietoku krvi a prekrvovaniu dolných končatín. Vo všeobecnosti platí, že čím viac detí ste porodili, tým náchylnejšia ste na vznik kŕčových žíl (počet tehotenstiev).Pes sedí vedľa ženských nôh.jpg
Časté namáhanie nôh
Cievam nerobia dobre. Naopak, chôdza, bez na krátke trate alebo bicyklovanie je pre nich prospešné. Poznáme dokonca rizikové povolanie súvisiace so vznikom kŕčových žíl. Najčastejšie ide o čašníčky, pokladníčky, predavačky alebo zamestnancov vo fabrikách, kde je potrebné státie pri páse alebo sedene za stolom.