Služby v oblasti gastronómie sa vo svete uberajú netradičným smerom

Pri návšteve rôznych kútov sveta má cestovateľ možnosť zažiť služby tamojších podnikateľov aj na vlastnej koži, respektíve vlastnom žalúdku. Okrem pre našinca známych ponúkaných street food ako je pizza, bageta či hotdog majú turisti možnosť ochutnať aj podstatne originálnejšie a častokrát aj nechutnejšie „pochúťky“.

sýr.jpg
 
Balut, Filipíny
Obľúbenou pochúťkou domácich sú kačacie embryá, ktoré s obľubou konzumujú k pivu namiesto tradičných čipsov. Pokrm sa nazýva balut, ide o kačacie vajce, ktoré sa pred konzumáciou uvarí v horúcej pare alebo vode. Jeho vek je od 14 do 21 dní a čím je staršie, tým viac pripomína vtáka, no jeho kosti sú ešte stále mäkké, takže požuť ho nie je problém. Konzumujú  sa celé.
 
Andouillette, Francúzsko
Pod týmto názvom sa skrýva asi najsmradľavejšia klobása, ktorú vám vo svete ponúknu. Základ tvoria črevá ošípaných a jej „vôňa“ pripomína ich výkaly. Francúzi však túto „pochúťku“ milujú, ale cudzincov neláka. Ochutnajú ju len odolnejší jedinci so silným žalúdkom, no aj napriek tomu je toto jedlo zapísané v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
 
Hakarl, Island
Hakarl je bizarná pochúťka, s konzumáciou ktorej majú problém aj samotní Islanďania. Je to mäso žraloka malohlavého (grónskeho),ktorého mäso je pre človeka toxické, pretože v jeho krvi sa nachádza vysoké množstvo amoniaku a močoviny, a tak je potrebná zvláštna úprava mäsa spôsobom kvasenia pod vysokým tlakom, aby z neho škodlivá močovina vytiekla. Potom ho narežú na pásiky, tie sa zavesia do prievanu a sušia sa asi 5 týždňov. Jeho vôňa pripomína rozkladajúci sa syr a čpavok. Pre mnohých je to najodpornejšie jedlo, s akým sa stretli.

maják.jpg

Casu Marzu, Sardínia
Táto pýcha Sardínčanov sa nazýva aj rodinné striebro. Hovoríme o syre, ktorý sa konzumuje spolu s larvami, žijúcimi v ňom. Vyrába sa z ovčieho mlieka, ktoré sa ohreje a potom sa nechá tri týždne odležať. Vrchnú krustu z nej odrežú, a tak majú muchy možnosť doňho naklásť vajíčka. Syr následne odpočíva v tme asi 3 mesiace, za ten čas sa začnú liahnuť larvy a práve ich výlučky dodávajú syru špecifickú chuť.