Stručný opis a charakteristika umelých návnad pre dravce, woblerov

Umelé návnady sa voľným okom takmer nelíšia od živej rybky, čo súvisí s detailným vonkajším zhotovením návnady, rovnako tak aj navrhnutým štýlom, ktorý umožní umelej rybke plávať nerozoznateľnými pohybmi od živej. Takýmto populárnym a vo väčšine prípadoch používaným a premysleným návnadám, ktoré využívajú aj mnohí skúsení rybári, vravíme woblery.

jezero

Ako už zrejme viete, ide o vhodnú umelú návnadu určenú pre lov dravých rýb.
Kedysi sme vraveli o drevenom materiále, avšak dnes sú tieto produkty nápaditejšie, rovnako tak i kvalitnejšie, pritom na výber máme množstvo druhov a každý z nich má v niečom svoje pozitívne špecifikum.
Pozrime sa stručne na niektoré vlastnosti takýchto návnad.
Majú pravidelný chod, skvelú výdrž a povrch, ktorý sa nezoškriabe, na tele woblerov vidíme aj kvalitné trojháčiky či pevné krúžky, ale spomeňme i možnosť nahodenia na väčšiu vzdialenosť.

Ako som spomenul, každý wobler má svoje pozitívne špecifikum, svoje silné stránky. Treba však rátať s tým, že v inej vlastnosti zasa strácajú.
Návnady, ktoré napríklad pôsbobia drobnejším, štíhlejším dojmom, majú nižšiu hmotnosť a sú praktické, čo je určite pozítivnou stránkou týchto produktov, avšak na druhej strane neunesú trojháčiky. No a na druhej strane máme presne opačný prípad. Dvojdielna návnada má perfektný chod, ale nepraktickou vlastnosťou môžeme nazvať zbytočne veľkú váhu.

rybář

Ďalej poznáme lacnejšie alternatívy, akými sú návnady tohto typu vyrobené z plastu. Pozitívnou vlastnosťou je cena a jednoduchosť, no ale plastový povrch je náchylnejší k zničeniu. Za zmienku stojí okrem iných aj wobler s tvrdej peny, pretože ich výroba býva vo veľkej väčšine prípadov presná, teda aj kvalitná, čo je však sympatické, v zrovnaní s takouto kvalitnou výrobu je cena pomerne nízka a výhodná. Skrátka výber je skutočne pestrý, presvedčia Vás o tom i mnohé e-shopy.