Oficiálny názov arašidov je podzemnica olejná. Z neho si môžete ľahko odvodiť, ako tieto dobroty vlastne rastú. Na rozdiel od fazule, či šošovice, sa chutné plody tvoria pod zemou. Prečo sme ich vlastne prirovnali k fazuli? Jednoducho preto, že v skutočnosti nejde o orechy, ale strukovinu. Arašidy majú v skutku krátku vegetačnú dobu takže stihnú bez najmenších problémov dorásť aj u nás. Môžete ich dokonca vysievať priamo na záhon, ale istejší spôsob je predpestovanie priesad. Čím silnejšie budú, tým bohatšia bude vaša úroda.
Priamy výsev: Na záhon môžete arašidy vysiať v prvej polovici mája. Zeminu však musíte premiešať s pieskom, pretože takto sa rýchlejšie nahreje. Na klíčenie potrebujú teplotu okolo dvadsiatich stupňov Celzia. Nezabudnite ani na pravidelnú zálievku.
Predpestovanie sadeníc: Vysievajte ich vždy do väčšieho kvetináča, pretože v čase sadby na vonkajší záhon, by mali byť rastlinky vysoké okolo dvadsiatich centimetrov. V malej nádobe, by začali rýchlo odumierať. Výsev vykonávame v prvej polovici marca. Podobne ako v predošlom prípade, by sa mala teplota pri klíčení pohybovať okolo dvadsiatich stupňov Celzia. Po tom, ako sa nad zemou objavia mladé rastlinky, potrebujú teplotu okolo dvanástich až pätnástich stupňov. Substrát nesmie nikdy preschnúť, preto ich pravidelne zalievajte. Priesadky umiestnite na miesto s rozptýleným slnečným svetlom. Predpestované priesady vysádzajte vonku až v druhej polovici mája.
Arašidy môžete pestovať aj v dostatočne veľkej nádobe. Takže ak nemáte k dispozícii záhradu, vyrastú vám aj na balkóne, či parapetnej doske.
Pestovanie
- Vysádzajte ich na slnečné miesto.
- Pôda by mala byť hlinito-piesčitá .
- Nezabudnite na pravidelnú zálievku.
- V období kvitnutia zálievku znížte.
- Nie je potrebné hnojenie.
- Po odkvitnutí začnite pravidelne prihŕňať pôdu k stopke. Takto dosiahnete väčšiu úrodu, podobne ako pri zemiakoch.
- Plody dozrievajú v priebehu jesene. So zberom začnite vtedy, keď začnú nadzemné časti žltnúť.
Ako získať osivo
Arašidy si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach s osivami. Druhou možnosťou sú klasické arašidy, určené na konzumáciu, nezabudnite však na to, že nesmú byť pražené, či solené a kupujte vždy tie v šupke. Pred výsadbou môžete otestovať ich klíčivosť. Vložte ich do pohára s vodou. Tie semená, ktoré klesnú ku dnu sú v poriadku.