Ako s kamarátom

Dosiahnuť bod, kedy sa vás vaše dieťa nebojí a zároveň má pred vami rešpekt je cieľom a zároveň veľmi náročnou úlohou v živote skoro každého rodiča. Musíte začať už od jeho detstva a nikdy vaše dieťa nezanedbávajte, pretože sa vám to môže v budúcnosti veľmi vypomstiť jeho nedôverou voči vám.

školák

·         Boli ste pre vaše dieťa v škôlke alebo v škole a ženiete sa domov, pretože nemáte poutieraný prach, vydrhnutú kúpeľňu a navarené? Toto všetko je dôležité, ale určite nie viac, ako psychický stav vášho dieťaťa však? Nikdy sa ho nezabudnite spýtať aký malo deň, čo robilo v škole alebo o čom sa dnes učili. Počúvajte ho, aj keď občas tára jedno cez druhé. Verte že si dobre pamätá a vníma kedy ho počúvate a kedy nie a neskôr sa to buď pozitívne alebo negatívne odrazí na jeho vzťahu k vám.
 
·         Všetci rodičia chcú zo svojich detí vychovať tých najlepších a najúspešnejších mladých ľudí. Každý potrebuje občas pochváliť ako kvôli motivácii, tak aj kvôli zdravému sebavedomiu. Všetkého veľa ale škodí, takže ani s chválením to nepreháňajte ak nechcete, aby ste namiesto zdravo sebavedomého jedinca vychovali jedinca namysleného a samoľúbeho.

hněv
 
·         Povedzme si pravdu, nie vždy sa naše deti správajú tak, že by sme ich mohli len chváliť. Každú skutok musí byť potrestaný, alebo naopak odmenený. Čo teda robiť v prípade že vaše dieťa neposlúchalo? V prvom rade hneď nekričte pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ak pôjdete na vaše dieťa ohľaduplne ale dominantne, verte že si pokarhanie vezme viac k srdcu. Sadnite si s ním a na rovinu mu povedzte, čo spravilo a ako vás tým veľmi sklamalo. Trest ale vždy prispôsobte veku a chápaniu vášho dieťaťa. Krikom docielite akurát tak opačný výsledok, dieťa bude naštvané a môže vám robiť napriek. Ak však vyjadríte smútok nad jeho skutkom a poviete mu, že vás jeho konanie sklamalo a ranilo, bude cítiť pocit viny vďaka ktorému nabudúce porozmýšľa či podobnú vec zopakuje.
 
·         Nezabúdajte sa s ním aj zabávať, všetko sa musí dorovnávať a tak ako deti trestáme a chválime, musíme ich učiť ale aj sa s nimi smiať a zabávať. Venujte mu dostatok času, pozrite si film alebo sa s ním zahrajte na jednu z jeho vymyslených hier. Vaše dieťa isto ocení váš záujem a budete si rozumieť o niečo viac.

Posted in Nezařazené