Študent: Ako si ušetriť peniaze

Nie je to ľahké vyžiť z peňazí, ktoré si si ušetril na brigáde. Žiť v inom meste, platiť si internát, poprípade nájom, stravu, dopravu a mnoho ďalších vecí nevyhnutných k životu, a k tomu si ešte aj trošku ušetriť na zábavu, je náročné. Lepšie to majú tí, ktorým rodičia vypomáhajú aspoň so stravou, dopravou a bývaním. Čo však takí, ktorí to šťastie nemajú a musia si všetko hradiť sami?

hypotéka

Dôležité je určiť si priority. V reálnom živote to funguje nasledovne, človek zaplatí všetko nevyhnutné, nasleduje strava, prípadne oblečenie a posledná je zábava. V opačnom poradí to nefunguje, iba že by si zarábal niekoľko tisíc. Alebo stále býval u rodičov, ktorým by si platiť nemusel.

Vieme, že všetko závisí aj od tvojej  výplaty. Vieme aj, že nie každá brigáda umožňuje zarobiť si viac a často slúži na pokrytie najdôležitejších vecí. Ale i z mála sa dá ušetriť a kúpiť si niečo pre seba, potešiť svoju dušu, vyraziť si s kamarátmi, alebo skrátka len ušetriť na ďalší mesiac. Ako na to?

Dôležité je vedieť, koľko skutočne míňaš. Vhodným riešením je napísať si na papier, koľko minieš mesačne na nájom, stravu a ostatné veci a koľko ti eventuálne zvýši. Takto budeš mať prehľad a možno zistíš, že už teraz si míňal na zbytočnosti a nemohol si si tak dopriať kino s kamarátmi. Niekedy stačí len menej platiť za paušál alebo kupovať lacnejšie jedlo. Mnoho ľudí sa napríklad stravuje v reštauráciách, pričom si neuvedomuje, že strava navarená doma ich vyjde lacnejšie.
Ak si toto splnil, čaká ťa ťažší bod, a to vyčleniť si z rozpočtu peniaze na zábavu. Tu si tiež musíš určiť priority. Môžeš chodiť každý piatok do mesta do lacnejších podnikov, alebo si peniaze odložíš a pôjdeš jeden víkend na poriadnu akciu. Je to len na tebe.

kalkulačka

Nepožičiavaj si. Aj keď musíš, nerob to. Nikdy neušetríš a len sa to bude nabaľovať. Radšej sa uskromni alebo jeden mesiac ostaň doma a premýšľaj nad tým, prečo si opäť musel kúpiť tie drahé nepotrebné topánky, ktorých máš doma už asi dvadsať párov. Hoci topánok nie je nikdy dosť, lepšie je sa uskromniť a minúť peniaze na niečo lepšie.
A posledná vec, osvoj si zvyk, že si každý mesiac odložíš pre seba aspoň desať eur, ktoré nemusíš minúť. Hoci to nie je veľká suma, ale časom sa ti to vyplatí a uvidíš, že sa to dá. Nakoniec ťa ešte aj poteší, že sa ti odrazu objaví na účte suma sto eur a ani nebudeš vedieť ako.