Výhody a nevýhody externého štúdia

Končíte strednú školu a neviete rozlúsknuť dilemu či ísť radšej študovať alebo pracovať ? Čo tak vyskúšať oboje naraz, teda študovať vysokú školu popri zamestnaní ? Externé štúdium má množstvo výhod, ale samozrejme, aj veľa nevýhod. A aké sú teda tie plusy a mínusy ?

profesor

Výhody:

  • Práca popri štúdiu – finančná nezávislosť.Jedným z hlavných dôvodov pre výber štúdia externe je práve možnosť byť popri tom plnohodnotne zamestnaný a tým pádom finančne nezávislý. Štúdium externou formou je síce spoplatnené, ak však máte stály mesačný príjem, dokážete to bez problémov utiahnuť a popri tom platiť napríklad aj nájom za byt či hypotéku.

 

  • Prax.Popri štúdiu môžete začať pracovať v odbore, ktorý študujete. A to je najväčšia výhoda, pretože získavate nielen teoretické, ale aj praktické vedomosti a skúsenosti.

 

  • Zodpovednosť a organizácia.Vďaka externému štúdiu budete zodpovednejší  a naučíte sa zorganizovať si čas čo najefektívnejšie, najmä v čase skúškového obdobia, kedy je potrebné vtesnať si do bežného  pracovného týždňa aj hodiny na učenie sa.

 

  • Lepšie rozhodovanie.Na externé štúdium sa väčšinou hlásia tí, ktorí už niekoľko mesiacov či rokov pracujú. To znamená, viac času na rozhodovanie sa akým smerom sa ubrať a tým pádom aj lepšia voľba odboru. Často sa totižto stáva, že stredoškoláci, ktorí šli ihneď po strednej škole na vysokú, si vybrali študijný odbor, ktorý ich nenapĺňa a nebaví.

 knihy

Nevýhody:

  • Kvalita vedomostí. Ako externý študent máte školu iba cez víkendy, čo znamená menej prebraného učiva na hodinách a viac učiva pre samoštúdium. Absencia pedagogického výkladu sa tak môže odzrkadliť aj na úrovni vašich vedomostí.

 

  • Menej voľného času. Cez týždeň pracujete, cez víkend študujete. Priestoru pre voľný čas je preto menej. Obzvlášť v skúškovom období.

 

  • Menej škôl na výber. Nie každý odbor sa dá študovať externe. Napríklad medicínske odbory takto nevyštudujete.

 

  • Žiadne zľavy.Ako externý študent nemáte právo na cestovanie vlakmi bezplatne či na študentský preukaz ISIC.

 

  • Cestovanie.Veľa externých študentov do škôl dochádza, a to aj z tých najvzdialenejších miest. Preto ak sa cez víkend potrebujete dostať na seminár napríklad zo Žiliny do Nitry, niekoľkým prestupom či čakaniu vyše hodiny na stanici sa nevyhnete.

 
Či už sa rozhodnete študovať externe alebo ako denný študent, je treba mať na pamäti, že najdôležitejšie je vybrať si ten správny študijný odbor. Pretože v odbore, ktorý ste si vybrali, budete dobrý len vtedy, ak vás aj baví a napĺňa.

Posted in Nezařazené